Wyjazd na Ukrainę

Poznajemy coraz więcej, otwierają się kolejne drzwi… Tym razem – na Ukrainę! Czworo naszych uczniów zamieniło łasińskie mury na Szkołę Sanatoryjną na Ukrainie właśnie z internatem w Winnikach! To efekt współpracy polsko-ukraińskich urzędników, polityków, ludzi czynu, działaczy społecznych, którzy stoją za realizacją I Międzynarodowego Młodzieżowego Projektu „Coming Out”.  Jego celem jest zaangażowanie przedstawicieli różnych krajów w dyskusję i wspólne rozwiązywanie problemów nowoczesnego pokolenia młodych ludzi, a także podniesienie aktywności młodzieży. W otwarciu projektu uczestniczyli: Oksana Yurynets –  poseł do parlamentu 8. Ukraińskiej Rady Najwyższej Ukrainy, Bohdan Shuster – zastępca mera Winnik oraz Adam Olejnik  – Starosta Powiatu Grudziądzkiego. Projekt okazał strzałem w dziesiątkę i przyniósł uczestnikom nie tylko nowe doświadczenia edukacyjno-wychowawcze, ale także sporo rozrywki. Uczniowie i  nauczyciele zobligowani zostali do przygotowania scenariuszy, filmowych scenek i zmontowania z nich krótkometrażowych filmów dotyczących problemów współczesnej młodzieży, które zaprezentowano podczas uroczystej gali. Emocji było co niemiara, tym bardziej że nie zabrakło również czasu na podziwianie ukraińskiego piękna: pierwszego dnia goście poznawali urokliwy Lwów, na który spojrzeć mogli również  „z góry”, tj. ze szczytu ratuszowej wieży. Wieść głosi, że „wspinaczka”  dostarczyła niezapomnianych wspomnień.  Ech, aż nie chciało się wracać! Gorące podziękowania składamy koleżankom i kolegom z Polski, Słowacji i różnych stron Ukrainy za owocną pracę. Te szczególne należą się organizatorom – Pani dyrektor  Lili Swistowicz oraz jej współpracownikom: za otwartość, wielkie serce, pomoc, gościnność i za dobroć okazaną nam na każdym kroku. Okazuje się, że nieznajomość języka nie jest żadną przeszkodą, gdy łączy wspólny cel.

(autor: M. Borkowska)