Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

Siódmy już raz cała Polska czytała fragmenty dzieł wybitnych polskich literatów. Po raz kolejny w akcję włączył się nasz „Jagiellończyk”. Uczniowie przedstawili fragment „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.    W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz” Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. Na statystyki z czytania Żeromskiego musimy trochę poczekać :-). Mamy nadzieję, że w ten sposób przekonujemy was do obcowania z literaturą nie tylko w szkole.

(autor: Magdalena Borkowska)

burst