„Pierwsza Pomoc w Jagiellończyku”

Kolejny raz u nas Powiatowy Turniej Pierwszej Pomocy Szkół Gimnazjalnych! Pięć drużyn: dwie z Łasina, z Jankowic, Gruty, Radzynia Chełmińskiego oraz Jankowic mierzyło się z pięcioma stacjami zadaniowymi. Były: test, resuscytacja krążeniowo – oddechowa na fantomie oraz konieczność udzielenia pomocy w zdarzeniach losowych, np. zderzenie dwóch koleżanek (osoba nieprzytomna z krwawiącym uchem oraz spanikowana z urazem nogi), poparzenia i zatrucia chemikaliami, ciało obce – szkło w ręce, upojenie alkoholowe, próba samobójcza (wisielec) i zatrucie narkotykami.

(autor: Urszula Jelińska)

Bezapelacyjnie najlepszą okazała się drużyna z gimnazjum w Grucie. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Łasina, którzy startowali jako zespół nr 3, a trzecie – gimnazjaliści z Radzynia Chełmińskiego. Nasi uczniowie sprawdzili się w roli ofiar wypadków i opiekunów startujących. Trzy najlepsze drużyny otrzymały nagrody ufundowane przez Starostę Powiatu, które wręczył p. Krzysztof Klonowski. Pozostali wraz z opiekunami otrzymali nagrody pocieszenia. Zawody przeprowadzone zostały pod fachowym okiem p. Ewy Szymańskiej – kierownik Zarządu Rejonowego PCK w Grudziądzu oraz młodzieży sędziującej z Gimnazjum nr 6 w Grudziądzu. Patronem konkursu jest Starostwo Powiatowe w Grudziądzu.